Yurt dışına açılmak – Scale to impact

Dün, Galata Business Angels ve Microsoft for Startups Founders Hub ortaklaşa gerçekleştirdikleri güzel bir etkinlik oldu. “Yurt dışına açılmak – Scale to impact” temalı etkinlikte, konuşmacı katılımcılar farklı perspektiflerden girişimlerin yurtdışına açılması ile ilgili güzel bilgi ve deneyimler paylaştılar.

İlk kısımda, Microsoft TR tarafında Pazarlama&Operasyon Direktörü Münir Kundakçı ve Startup Partnerlikleri Yöneticisi Buket Nazlıcan sunum yaptılar. Burada öne çıkan en önemli nokta Microsoft’un start up & girişimciler için hazırladığı Microsoft for Startups’ın Founders Hub paketi. Bu paketin içinde, fikir aşamasından sclae aşamasına kadar farklı seviyedeki girişimler için farklı boyutlarda paketleri ve potansiyel faydaları anlattılar. Burada sadece teknik krediler değil, mentörlük, iş ağı gibi iş geliştirme ve büyütmeye yönelik fırsatlar anlatıldıEtkinliğin ikinci kısmında ise GBA’da Ata Uzunhasan’ın moderatörlüğünde, Figopara CEO’su Koray Gültekin Bahar ve Microsoft TR Global Çzümleri yöneticisi Emre Dura’nın olduğu bir panel düzenlendi. Burada taraflar girişimlerin yurtdışına açılma deneyimlerini paylaştılar. Koray Gültekin, Figopara deneyimlerini ve ders alınası noktalar paylaştı. Hem kendimce çıkarım yaptığım hem de kendisinin özellikle vurguladığı nokta, “odaklanma” idi. Her işin doğası biraz ayrı olmakla beraber, yurtdışına açılırken bir anda her yere gitmeye çalışarak değil, yapıalcak analizler noktasında 2-3 tane day ülke belirlemektir. Çoğunluk eforunu tek yere odaklamak ama paralelde de diğer 1-2 ülke için çalışma yapmaktır.
Emre Dura ise Microsoft for Startups Founders Hub paketine ekstra olarak Global mentörlükler, iş ortakları ve bayileri üzerinden olası potansiyel fırsatları anlattılar.

Böyle uzman ve deneyimli insanlardan deneyimleri ve fıratları dinlemek heyecanlı idi. Ayrıca, uzun zaman aradan sonra yüzyüze bir etkinliğe katılmak da güzel oldu.

Benzer etkinlikleri yakın zamanda görmek dileğiyle.