Yazılım testcisinin sahip olması gereken önemli özellikler

By | December 27, 2012

Test fazı, yazılım geliştirme döngüsünün(SDLC) en hassas ve kritik periyodudur. Bundan dolayı, test işini yapacak kişinin(yazılım test uzmanı) belli bazı özelliklere sahip olması, geliştirilen ürünün kalitesi adına etkili olabiliyor. Üstelik testci, bir projenin omurgası gibidir. Çünkü ilgili bütün bölümlerle iletişim alindedir. İşte tüm bunlara istinaden, iyi bir yazılım test uzmanın sahip olması gereken bazı belli başlı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

1- şeytanın avukatı olun: her zaman her yolu düşünün. Sistemin çatlaması, patlaması için aklınıza gelen herşeyi öne sürün.

2- Paranoyak derecede şüpheci olun: asla kimseye inanmayın ve güvenmeyin 🙂 herşeyi kendi gözünüzle görün. Her ihtimali elden geçirin. “böyle olacağını farzediyoruz” cümlesi lugatında olmamalı. Nedenleri, sonuçları her zaman somut bir şekilde bilmeli. Başkası tarafından kendisine sorulacak soruları önce kendi kendine sorup cevaplamalı.

3- Müşteri(son kullanıcı) perspektifi ile bakmalıdır. Müşterinin mutluluğunu düşünmelidir. Sonuçta, müşteri projenin nasıl yapıldığını, kompleksitesini mükemmelliğini/basitliğini fazla onemsemez. Sadece, istediği şeyleri yapılabilmesini ister. Arka planda 1000 adam/günlük iş varsa ve sayfada bi iki kelime hatalı ise, o ürün hatalıdır onun için. O yüzden, müşteri gözü önemlidir.

4- iletişime açık olun: “el elden, fikir fikirden üstündür” şiarıyla harekt etmelidir. Bu bazen, bir işi daha kolay/hızlı yapmak adına da olabilir, bazen gözden kaçan noktaları görmek adına da olailir. Her türlü öneri ve fikire açık olmalıdır.

5- Negatife öncelik vermelidir:  bir projenin pozitif durumlarından ziyade, negatif durumları düşünülmelidir. Çünkü, hayat o kadar mükemmel değildir!!! Mörfi kanunları düşünüldüğünde, bir sistem en olmadık şekilde çatlayabilir. O yüzden her zaman her türlü negatif case’e öncelik ve önem verilmelidir.

Yazının ikinci bölümü çok yakında…

2 thoughts on “Yazılım testcisinin sahip olması gereken önemli özellikler

  1. Emrah İlerigelen

    Fikir kelimesinin -e halinde ikinci i düşer. “Fikire” değil “Fikre” olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*