Wikipedia ve Ekşisözlük – farklar ve benzerlikler

By | May 23, 2011

Ekşisözlük ve Wikipedia web 2.0 kavramının en önemli ve başarılı örnekleridir. En temel özellikleri kullanıcıların içerik yaratıyor olmalarıdır(user generated content).


Ekşisozluk: Turkiye’nin en büyük kullanıcı tarafından içerik üretilen sitesi. Belirli bir konuda, kullanıcılar kendi tanımlamalarını yazıyor. Sözlüğe, ancak “yazar” olan kişiler içerik ekleyebiliyor. Yazar olmak için, başvuruda bulunulur ve belirli prosedür ve işlemlerden sonra kabul ediliyor. Ekşisözlüğün en önemli farkı, burdaki bilginin resmi değil tamamıyla kullanıcı görüşlerini yansıtan bir platform olmasıdır. Kullanıcılar, genelde argo bir dille veya günlük konuşma tarzında yazıyorlar. Site açısından dikkat edilen nokta, kendi yazım kuralları(internal/external link) dikkate alınmasıdır. Ayrıca, içerik olarak hakaret/küfür ve propaganda içeren şeyler sistemden atılmaya neden olan sebeplerdir.


Sitede yazılan yazılar(kendi tanımlamalarıyla “entryler”), yine diğer yazarlar tarafından oylanabiliyor(iyi, orta, kötü). Yazarlar, kendi yazılarına yapılan oylamaların sonuçlarını görebilirler.
Yazarların, yaptıkları içerik girişleri çoğu akademik anlamda bir önemi olmamasına rağmen, bir olay/kişi/madde ile ilgili hertürlü bilgiye ulaşmak mümkün oluyor.
Ekşisozluk, bir yönüyle yurttaş gazeteciliği platformu gibidir. Özellikle, ana akım geleneksel medyada yer almayan önemli olaylar ve diğer birçok olay burdaki üyeler tarafından okuyuculara taşınıyor. Böylece, hiç haberleri seyretmeyen bir insan bile, bu platform aracılığıyla gündemi takip edebilir ve çeşitli açılardan olayı görebilir.
Tüm bunlarla beraber, en olumsuz tarafı ilgili entryler için herhangi bir düzeltme mekanizmasının olmamasıdır. Herhangi bir içerik düzeltme için, ancak mahkeme yoluyla bir aksiyon alınabiliyor.

Wikipedia: Kendini Özgür ansiklopedi olarak tanımlayan platform. Internetin en büyük, kullanıcılar tarafından içeriği üretilen bilgi platformudur. Burda herkes yazabilir. Girilen yazılar herhangi bir onaylama mekanizmasından geçmiyor. Ayrıca yazar olabilmek için herhangi bir işlem yoktur. Yani, herkes yazar olabiliyor. Bu açıdan serbest bir platformdur. Yazılan içerikler, editörler tarafından kontrol ediliyor ve çeşitli dilbilgisi hataları veya bariz yanlışlar bulunmadığı sürece silinmiyor.
Wikipedia’da yer alan içerikler, biraz daha ciddi bir dil ve formatta hazırlanıyor. En önemli nokta, bilginin tarafsız olması. Burda, kullanıcıların şahsi görüşlerine ve yorumlarına yer verilmiyor.
Bu platformda, bütün dillerden makale girilebiliyor. Yaklaşık 200’den fazla dilden makale mevcuttur. Sistem, sadece kullanıcı bağışlarıyla ayakta duruyor ve herhangi bir reklam yada benzer ticari bir gelirleri olmaması, siteye olan güveni daha yüksekte tutuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*