SEO – title ve description

By | November 14, 2010

Geçen yazımda, SEO kavramının temel felsefesi ve ilkeleri üzerine yazmıştım. Bu yazıdan itibaren teknik olarak bunları nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalışacağım. Kaliteli bir web yayımcılığının ilk temel kuralı site adının içerik ile aynı olmasıdır. Şüphesiz, bu profesyonelliğinde temel kurallarından biridir. İsmi ayrı içeriği ayrı olan bir site, ziyaretçi gözünde güven ve değer kaybeder.

SEO için, en temel adımlardan biriside sayfa başlığının içerikle uyumlu olması ve her sayfa için ayrı ayrı başlıklar yaratmaktır. Bunun önemi, arama sonuçlarındaki başlığın bu title olmasından kaynaklanıyor.  Ayrıca, (abartıya kaçmamak suretiyle) etkileyici bir başlık ziyaretçilerin ilgini çeker, bundan dolayı yapılan işi en net ifade ile başlıkta belirtmek ziyaretçi çekmek için bir neden olur. Tabii ki,çok uzunda olmamalıdır.  Yazı başlığı, HTML dilinde<title> etiketi ile belirtilir. “<title>” etiketi web sayfalarında” <head> </head>” arasında yer alır. Arama sonuçlarında, sitenizle ilgili çıkan ilk sonuç genelde anasayfadır. İşte, bu yüzden anasayfada kullanacağınız başlık daha da ayrı önem kazanıyor.

HTML <title> kullanımı

Sayfa başlığının rama sonuçlarında gösterilmesi

Title ile beraber ilk göze çarpan kısımlardan biride, açıklamadır. HTML meta taglarından “description” açıklama için kullanılır. Arama sonuçlarında, başlıktan sonraki kısım bu description kısmıdır.

HTML description meta tag kullanımı

HTML description meta tagının arama sonuçlarında gösterilmesi

Description için dikkat edilmesi ve yapılmaması gerekilen birkaç nokta vardır:
* Sayfa içeriği ile alakalı olmayan açıklama
* Jenerik slogan kullanımı,  “bu bir futbol sitesidir”, “ucuz alışveriş” gibi
* Açıklama yerine sadece keyword(kelime) kullanımı
* Açıklama niyetine koca bir döküman dolusu yazı yazmak
* Her sayfa için aynı açıklamayı kullanmak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*