SEO-Search Engine Optimization- nedir

By | November 14, 2010

Bugün internet, milyarlar mertebesinde kullanıcısı ve milyonlarla ifade edilebilecek makina/websitesi/bilgi kaynağı ile koskoca bir derya halindedir. Bu deryada kaybolmamak için ve aradığımızı bulmak için, ilk başvuru kaynağımız arama motorlarıdır. Bugün, internet kullanıcılarının yarısından fazlası, browserlarının anasayfası bir arama motoruna ayarlıdır. Ayrıca, yapılan birçok araştırma/istatistik sonucunda, insanlar internet alemine arama motorları üzerinden giriyor. Tabii, burada şüphesiz en büyüğü Google’dır. İşte, tüm bunları gözönüne aldığımızda, web sayfalarımızın arama sonuçlarında en üstte çıkması çok önemli bir hal alıyor.

SEO, artık web sitelerinin en önemli ve hayati konularından biridir. Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerindne oluşan bu işlemi, Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz. Peki, SEO niye bu kadar önemli ve nasıl yapılıyor? Yukardaki sebeplerden dolayı, ve en büyük arama motoru olarak google kurallarını referans almak suretiyle, insanlar genelde ilk arama sonuçlarına bakarlar. Sonraki sayfalara pek gitmezlar. Bundan dolayı web siteninizin, arama sonuçlarında ilk kısımlarda açılması önem kazanıyor.

SEO işlemini genel olarak bütün arama motorları için yaparız ama bugün, arama motoru hakimiyeti olarak %60’dan fazla paya sahip olan google için daha fazla önem kazanıyor.  Karmaşık ve devamlı güncellenen algoraritmik yapısından dolayı, SEO işlemi ancak bir disiplin halinde yapıldığı zaman başarıya ulaşabilir. Kaldıki, hiçkimse SEO için ilk sayfada çıkma garantisi veremez ve bu garantiyi vermeye çalışanlarada kesinlikle inanmayın.

Googlebot - SEO

SEO ile ilgili teknik ipuçlarına girmeden önce, temel noktasını belirtmekte fayda var. Web sayfaları görüntüleme dili olarak html kullanıyor. Çeşitli etiketler kullanılarak site oluşturuluyor. İşte, tam bu noktada bazı şeyler ön plana çıkıyor. SEO’nın temel felsefesi “özgün, temiz, sağlıklı, okunabilir web sayfası”dır. Yani, koda boğulmamış yani kodu düzgün kullanılmış, özgün içerikli, içerikle başlıkların ve site adının benzer olduğu, içerdeki linklerin kırık olmadığı, içeriğin görece güncel olduğu siteler, başta google olmak üzere arama siteleri için iyi referanslardır ve bu onların değerini artırıyor, sonuç  olarakta üst sayfalarda çıkmasını sağlıyor.

Sanırım, buraya kadar SEO’nun önemi ve  mantığı ortaya çıkmıştır. Bundan sonraki yazılarımda, bunların teknik olarak nasıl yapıldığını nacizane deneyimlerim ve bilgilerim doğrultusunda pratik örneklerle dilimin döndüğü, elimin yazdığı kadarıyla açıklamaya çalışacağım..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*