Kullanıcı deneyimi nedir-User Experience

By | April 29, 2011

Müşteri deneyimi(User Experiment-UX), bir müşterinin/kullanıcının bir ürün/hizmet/eşya vb birşeyle olan olan tüm etkileşimlerinin ve deneyimlerinin toplamıdır. Müşteri bir ürün alır ve o ürünü kullanmaya başlar. Eğer, o ürün ile ilgili sorunlar yaşarsa bu kötü bir deneyimlemedir. Eğer o ürünü rahat ve efektif bir şekilde kullanabiliyorsa, pozitif bir deneyimdir ve o müşteri ürünü daha sonra tekrar kullanmaya devam eder.

Bu açıdan, müşteri deneyimlemesi son yıllarda önem kazanan bir konudur. Çünkü, müşterinin yaşaıdığı negatif deneyimleri tespit edip bunu pozitife çevirmenin önemi çok büyüktür. Böylece, daha sadık bir müşteri kitlesi ve günümüz sosyal ağ toplumlarında her müşterinin potansiyel müşteri bulma durumu ortaya çıkıyor.

Müşteri deneyimi açısından, web teknolojilerinde en önemli noktalardan biri görsel arayüzlerdir(User Interface-UI). Kullandığımız herhangi bir application, web siteleri, mobil siteler gibi kullanıcı arayüzü sunan sistemlerde, kullanışlı arayüzler sunmak UX açısından daha önemli bir hale geldi.

Bu durumda, şöyle bir özet yapılabilir: UX, kullanıcının bir arayüz (UI) ile karşılaştığı zaman hissetiklerinin toplamıdır.

Kullanıcı deneyiminin tespit edilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili yazıları zaman içinde paylaşmaya çalışacağım.

Herkese mutlu deneyimler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*