Google Instant ile anlık sonuçlar

By | September 17, 2010

Arama motoru devi Google amcamız, bir bomba daha patlattı. Google Instant (Türkçeye çevirmeye çalışırsak: Google Anlık).. Geleneksel  durumda, aramayı yapacağımız kelimeyi yazdıktan sonra enter yaptıktan sonra  arama sonuçları çıkıyor.

Ama bu yeni hizmeti ile artık, kelimeleri yazarken bile arama sonuçları geliyor. Yani, siz kelimeleri yazarken, sonuçlar çıkıyor. Böylece kullanıcıların zaman kaybıda engellenmiş oluyor.. her bir aramada ortalama olarak 2-5 saniye arası bir zaman tasarrufu sağlıyor. Her ne kadar küçük bir zaman dilimi gibi görünsede milyonlarca insanı hesaba kattığımı zaman olayın sonucunu daha net görebiliyoruz. Bununla ilgili oalrak Google’ın sitesinde belirttiği arama yapılırken harcanan süre ile ilgili bazı istatistikler şu şekildedir:

* Geleneksel yolda yapılan aramalar için geçen süre ortalama olarak 9 saniyeden daha fazladır. Hatta bazen bu süre 30-90 saniye  arası sürüyor.

* Instant servisi ile bu süre ortlama olarak 2-5 saniye tasarruf sağlıyor

* Bu hizmet bütün Google sayfalarında kullanıma geçtiği zaman global ölçekte,  günlük 3.5 milyar saniye zaman tasarrufu oluyor ki, buda ortlama oalrak saniyede 11 saat’e denk gelmektedir.

* Şu an arama hizmeti ile berbaer 15’e yakın Google servisi bu özelliği kullanıyor.

google instant öncesi ve sonrası arama süreleri

Bu yeni hizmette değişen şey sadece bu değil. Aranacak kelimeyi yazarken, sonuçları göstermekle beraber, aranacak kelime ile ilgili önerilerden(suggest) en yakın olanını arama kutusunda açık gri bir tonda belirtiyor. Ayrıca, bir google klasiği olan “I’am Feeling Lucky(Kendimi şanslı hissediyorum)“ linkide, arama önerilerinin çıktığı alanda beliriyor ve oraya gitmek için ilgili önerinin üstünde klavyeden sağ yön tuşuna basmak yeterli oluyor 🙂

Bu özellikle beraber, ona uygun bir şekilde tasarımda da bazı değişiklikler olmuş. Ana sayfada bulunan araması kutusu daha da uzatılmı. Ayrıca, logonun büyüklüğüde artmış. Sonuç kısmında da yine eskisi gibi logo sol üstte kalıyor.

Bu özellik, belliki kullanıcıların arama alışkanlıklarını/davranışlarını değiştirecek. Mesela, şahsen ilk aklıma gelen şey: aranacak şey ile ilgili ilk başta fikir vermesi açısından tek kelimeli arama yapılırdı. Bu servisle beraber kullanıcılar artık tek kelime ile değil, asıl tam olarak aradıkları kelimeleri yazmaya başlayacaklar.

Kullanıcılar açısından gayet verimli bu çalışma, diğer taraftan web yayımcılarını biraz daha zorlayacak gib görünüyor. Çünkü, çoğu zaman tek kelime ile üst sıralara yerleşen web siteleri artık bundan sonra daha detaylı ve cümle bazlı optmizasyon(SEO) yapmak zorunda kalacakalr..

Bu hizmet şimdikil googele’ın birkaç sayfasında çalışıyor. US, UK, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya veRusya. Anlayacağınız şimdilik Türkiye sayfasında (www.google.com.tr) mevcut değil.. Web tarayıcı olarak destekleyenler ve versiyonlarıda şunlar: Chrome v5/6, Firefox v3, Mac  Safari v5 ve Internet Explorer v8. Google Instant ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak şu adrese tıklayın:

http://www.google.com/instant/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*