Google Adwords nedir

By | May 17, 2011

Google Adwords, reklamverenlerin arama sonuçlarında reklamlarını gösteren bir reklam yayınlama sistemidir.

Google arama motoru ile arama yapıldığında, iki çeşit sonuç vardır. Doğal sonuçlar(organic search) ve sponsor sonuçlar. Organik sonuçlar, google botlar tarafından bulunan ve arama algoritmasına göre sırası değerlendirme sonucunda gösterilen websiteleridir. Burdaki sonuçlar SEO(search engine optimization-Arama motoru optimizasyonu) ile alakalıdır.

Diğer sonuçlar ise sponsor sonuçlardır. Bunlar, adwords kapsamında reklamverenlerin belirlediği kelimelerin, arama yapılan kelimeler ile eşleşmesi sonucu gösterilen sonuçlardır.

Adwords kapsamında belli bir ücret karşılığında, belirlenen kelimeler ile ilgili alanda websiteleri gösterilebiliyor. Google, yaptığı diğer işlerdeki gibi, adwords platformunda da, çeşitli kalite standartlarını yükseltme işlemleri vardır.

Reklam arama sonuçlarında, kelimelerin ücretleri sabit değildir. Google, burda standart reklam gosteriminden farklı bir yol izliyor. Burda, fiyat teklif usulü vardır. Yani, belirtilen kelime karşılığında hangi sırada çıkacağı, reklamverenin vereceği teklife bağlıdır. Bu rakama göre, reklamverenin sitesi arama sonçlarında ilgili sırada çıkar. Bu durumda, şöyle bir soru çıkıyor: yüksek teklif veren herkes en üste çıkarmı?
Google, burda site içerikleri ve kelimeye göre kalite puanı veriyor. Sitenin içeriğinin belirtilen kelime ile alakasına göre belli bir puan veriyor. Mesela hukuk ile alakalı bir site, keyword olarak teknolojik bir kelime için reklam verse, bu alt sıralarda çıkar. Hatta bazı durumlarda hiç çıkmayabilirde. Bundan dolayı, alakalı olmayan kelimeler için verilen yüksek teklif bazen etkili olmuyor. Böylece bir dengeleme oluyor. Sıralamanın yeri verilen fiyat teklifi ve kaliteye göre belirleniyor.
Google reklam servisi, sadece arama sonuçları ile sınırlı değil. Reklam almak isteyen websitenin içeriğine göre, reklamlar gösterilir. Bununla beraber, hem google’ın kendi ürünlerini kapsayan hemde farklı siteleri içeren çeşitli reklam ağları mevcuttur. Mesela youtube’da video izlerken iligli video için belirtilen keywordlara uyuşan reklamlar gösterilir.

One thought on “Google Adwords nedir

  1. google reklam

    bilgiler için teşekkürler. günümüzde bütün işletmelerin kullanması gereken bir servistir gogole adwords. google reklamvererek düşük maliyetlerle binlerce potansiyel müşteri kazanbilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*