Faturalandırma-Chargin(rating)/Billing sistemleri

By | November 27, 2009

Herkese merhabalar,

Bugün sizlerle kısacana, GSM faturalandırma sistemlerini paylaşmak istiyorum. Hem yaptığım işten dolayı hemde teknik ve sosyal açıdan önemli olan bu konu ile ilgili daha sonra elimden geldiğimce ayrıntılı bilgi yazmaya çalışacağım yine.

Malum, kullandığımız cep telefonları hizmeti karşılığı belli bir ödeme yapıyoruz. İşte bu ödemeyi, ya kontör olarak anlık bir şekilde yada fatura olarak belli periyotlarda ödüyoruz. Bu işlemi yapan birimlere “faturalandırma sistemleri(Billing sistemleri)” denir.

İşlem genel olarak iki aşamadan oluşur. Charging-Rating(ücretlendirme) ve Billing(faturalandırma) kısmı. Daha önceki bazı yazılarımda GSM ile ilgili olarak verdiğim bilgilerde de göreleceği üzere, yaptığımız tüm işlemler CDR denen dosylarda tutuluyor. İşte bu CDR’ların içeriğine bakan, ve süre, tarife, destinasyon, promosyon vs gibi bilgileri toplayıp işleyen ve ne kadar ücretlendirildiğinin hesaplandığı safha Rating/Charging sürecidir.  Bu aşamadan sonra ise, hesaplanan ücretlerin faturaya basıldığı safhadır. Bunada Billing süreci denir. Yani faturalandırma.

Tabii ki, kontorlu hatlar ile faturalı hatların kullandıkları sistemler farklıdır. Ve bazı süreçler ayrıdır. Ama sonuç itibarı ile mantık hep aynıdır.

Başka yazılarda bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Herkese iyi günler.

One thought on “Faturalandırma-Chargin(rating)/Billing sistemleri

  1. tmontana

    detaylı bir charging/billing yazısı daha bekliyoruz,başlangıç için faydalı bir yazı,tşk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*