facebook, google ve twitter 5 dakikalık iş mi?

By | October 21, 2010

Son zamanlarda, Türkiye’deki bazı web yazılımı ile ilgili forumlara göz atarken, artık insanların sıklıkla “facebook dediğin nedirki zaten, 1 günlük iş” ve “twittwer, firendfeed yapmak çocuk işi” gibi bir sürü yazıya denk geldim. Ancak, hepsine teker teker cevap vermek gibi bir şansım olmadığı için, en azından kendimce tepkilerimi ve fikirlerimi yazmak istedim 🙂 Bir kere, bu işler bir açıdan hem çok kolay ama diğer taraftand çok zor. Birkaç yüz kullanıcılı bir sitede real-time olayını yakalabilirsiniz.. Ancak, işin içine milyon kullanıcı girdimi, bu iş çok zorlaşır. Kaldıki, milyonlar mertebesinde kullanıcın ziyaret ettiği bir web sitesinin, IT altyapısı önem kazanıyor önce.

Eğer, esnek, sağlam  ve stabilize bir altyapı yok ise zaten daha ilk baştan kaybadersiniz. Gerek facebook olsun, gerekse google ve diğer sitelerin, sadece altyapı işinde çalışan onlarca mühendisi var. bu noktaya gelmeleride belli bir bilgi birikimi ve know-how ile oluşmuştur.

Yapılmayacak hiçbir şey yoktur doğru, ama kusura bakmayın bu başarıların ardında milyonlarca satır kod, sabır, uzmanlık ve yatırım vardır. Kesinlikle 5 dakikalık iş değil. Size garanti veriyorum bu konuda..

2 thoughts on “facebook, google ve twitter 5 dakikalık iş mi?

  1. admin Post author

    Rica ederim. Ne demek. her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. İlgi ve alakanız içinde çok teşekkürler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*