Facebook Application yazmak

By | October 2, 2010

Facebook, 500 milyonu aşan kullanacısı sayısı ile bugün dünyanın en çok kullanılan sitelerinden ve ayrıca sosyal medyanın en büyüğüdür. Artık, bir websitesinin ötesinde olan facebook birçok özelliği ile kullanıcılara çeşitli imkanlar tanımaktadır. Gruplar, sayfalar vs.. İşte bunlardan en önemli bir konusuda facebook applicationlardır. Bugün facebookta kullandığımız binlerce uygulama vardır. Eğlence, bilgi, fotoğraf ve daha birçok amaçla kullanılan. En meşhur olanları, özellikle oyunlar. Mafia wars, sanal çiftliğimiz Farmville.

İşte bu akımdan  uzak kalmamak için uzun süre önce yaptığım bazı applicationlar ile ilgili olarak birkaç şey paylaşmak istedim. Facebook application, mantık olarak sizin yaptığınız bir web sayfasının kendi sayfalarında gösterilmesidir. Tabii ki, teknik detaylarıdna daha sonra göstereceğim üzere, bunun için kendi yazdıkları bazı API/Library’ler de kullanıyorlar. Siz siteyi yapıyor ve facebook’a tanıtıyorsunuz. Birçok web programlama dilinde hazırladığınız siteleri tanıyor. Ayrıca bunun dışında, javavscript, ajax ve daha birçok noktada destekleri mevcut.

Bunun dışında, FBML(FacebookMarkupLanguage), FQL gibi destekleride mevcuttur.  Burdaki amaç, bazı sık kullanılan işlemleri facebook standartına dönüştürmek. Facebook’ta application yazmak için öncelikle Developer isimli uygulamayı hesabınıza yüklemeniz lazım. Bu uygulamayıda application alanından kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Application yazma ile ile ilgili anlatacağım şeyler dışında, daha geniş bilgi almak ve daha fazla örnek/kod/uygulama için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

http://developers.facebook.com/

http://developers.facebook.com/docs/

http://github.com/facebook/php-sdk/

http://www.facebook.com/developers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*