Bilişimin önemi ve siyaset

By | June 3, 2011

Yakın bir zaman sonra genel seçimler var. Meydanlar, parti liderlerinin gürültüleriyle inliyor. Yine her zamanki gibi, gerçek gündem yerine, kayıkçı dövüşü esas alınıyor. Tabii burda bunları yazmayaacm, çünkü zaten yeterince konuşuluyor.  Benim bakmak ve dikkat çekmek istediğim nokta, bulunduğum iş dünyasından bir açı olacak. Yani bilişim dünyası.

Bugün, gerek seçim dolayısıyla gerekse normal zamanlarda, siyasetçiler/devlet yetkilileri bilişim olayına yeterince eğilmiyorlar. Meydanlara batığımızda, hala 19. ve 20. yy konuşmalarını görüyoruz. Hala ısrarla sanayi devrimini gerçekleştirme düşünceleri(olmayan hayal) var.

Ama artık bu iş böyle olmaz. Bu ülke, artık yapısı ve bulunduğu zaman/mekan itibarı ile sanayi devrimi yapamaz. Elbette, ülkenin gelişmesi için sanayi çok önemli ve kritik bir noktadır. Ancak, sanayinin geliştirilmesi bir AMAÇ DEĞİL, ARAÇ OLMALIDIR. Buna istinaden artık kalkınmanın en önemli adımı/yolu günümüz dünyasını isimlendiren ve geleceğin dünyası için tasavvur edilen kavram olan BİLİŞİM’dir. En büyük ve en hızlı gelişim ancak bilişim ile olabilir bu ülkede.

Çünkü, sanayi gelişimi için fiziksel hammadde, araç-gereç yatırımı, ulaşım gibi birçok şeye ihtiyaç var. Üstelik tüm bunlar ciddi derecede yatırım gerektiren ve zaman alan şeylerdir. Ancak, bilişim tarafına baktığımızda, en temel hammadde ve yatırım, GENÇ BEYİNLER’dir. Üstelik, bilişim işi yapmanın yatırım maliyeti çok düşüktür ve başlaması hızlıdır.

Siyasiler, hala doğdukları zihniyeti bugün bile dile getiriyorlar. Bilgi çağında, bilgiye verilmeyen bir değer. Olaki, yanlışlıkla/tesadüfen bu konuda birşeyler söylense bile sadece kendi bakış açılarıyla söyleniyor ve bir süre sonra unutuyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*