Bilişim Projeleri Neden Batıyor?

By | March 13, 2008

Dünya çapında, planlanan bilişim projelerin yüzde ellisi sonu hüsranla, yüzde otuzu beklenenden fazla zaman ve para harcama ve yüzde onuda beklenen hedeflerin altında bitiyor.

Bu batan projelerin zaman ve emek kaybı dışında çok büyük ekonomik zararlarda doğuruyor. Sırf Amerika’da bu durumdan kaynaklanan zarar yıllık 50 milyar dolar civarı gibi devasa bir rakamdır.

Peki Bilişim projelerinde yaşananbu sıkıntıların kaynağı nedir. Elbette bu te bir konuya indirenemez ve bu konu ile ilgili bir sürü tez ve kitap yazılır. Bu projelerde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak, kişisel olarak karşılaştığım belli başlı hatalar şunlardır:

1- En önemlisi: Bilişim projelerine kesin zaman koymak. yapılan en büyük hatadır. Çünkü geçmişte yaşanan birçok acı tecrübeden de anlaşıldı ki, bilişim dinamik bir şekilde gelişmektedir ve projelerde o şekilde ilerlemelidir. Geçmişin klasik, statik yapılı proje sistemleri artık işe yaramıyor.

2- Projelerde sıkça yaşanan görünürde fazla dikkate alınmayan ama çok büyük sorunlara yol açanbir etmen de iletişim kopukluğu ve iletişim eksikliğidir. Özlellikle Multi-Vendor ve çok gruplu projelerde bu durum sıkça yaşanmaktadır ve bunun sonucunda proje açısından acı olaylar yaşanıyor. (Bu durum başlı başına Airbus A380’nin bir yıl daha geççıkmasına sebep olmuştur)

3- Fazla çalışma. Projelerde yaşanan diğer bir sıkıntıda, projede çalışanların normalden fazla  çalışmasıdır. “Ne kadar çok çalışılırsa, daha çok iş çıkar” yanılgısına düen menejerler bir türlü bu sıkıntı ile yüzleşmek istemiyorlar. Sonuç itibarı ile bilişim iş, daha çok kafa ve düşünceye dayalı olduğu için, dinlenmek ve yeterli derecede çalışmak çok önemli bir husustur. Aksi taktirde, bir süre çalışanların verimi artık aşağı doğru yönelir..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*