Bert is Evil – Convergence Culture ve etkileri

By | April 30, 2011

Şu an Yeni Medya dünyasında, akademik anlamda dikkate değer kitapların başında yer alan, Henry Jenkins’ın “Convergence Culture” (kesin bir türkçe tanımı olmamakla beraber, Yakınsama Kültürü olarak çevirilebilir) kitabının ilk bölümünde verdiği başlık, convergence(yakınsama) üzerine verilen en önemli ve çarpıcı örneklerden biridir. Söz konusu olay ve gelişimi şu şekildedir:

11 eylül saldırılarından sonra, Amerikanın Afganistan işgaline karşı çeşitli protestolar yapılır. Bu protestoların en çok olduğu yerlerin başında Pakistan yer alır. Bu gösterilerde, çeşitli anti-Amerikan posterler ve Bin Ladin’e destek amaçlı pankartlar ve posterler yer alır. İşte tam bu noktada, bu posterlerden biri uluslararası olaylar zincirini tetikler. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere, Bin Ladin ve Susam Sokağından bildiğimiz Edi&Büdü ikilisinden olan patates burunlu kahramanı Büdü(ingilizcesi Bert) ile Ladin aynı fotoğraftadır.

Bu fotoğraf ilk olarak, bir Avrupa’lı haber ajansı tarafından farkedilir. Daha sonra CNN ile dünyaya ulaşır. İlk başta, ajansın bir fotomontajı olduğu düşünülür ama görüntülerde bir oynama olmadığı görülür ve resmin gerçek olduğu ortaya çıkar. Bu noktadan sonra, bir sürü soru ortalıkta dolaşır. Bu olaylar geliştiği sırada, Susam Sokağı’nın yapımcı firması Children’s Television Workshop (CTW), haliyle sert baçıklama yapar ve her türlü ulusal ve uluslarası haklarını arayacağını bildirir ve bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtir. Uzunca bir süre, bu olay dünya basınını meşgul eder.

Peki, bu durumun arkasında ne vardı? Olaylar, bu noktaya kadar nasıl gelmişti? İşte, bu noktada, olayın perde arkasında Henry Jenkins’in bu örneği vermesine sebep olan olaylar vardır. Bangladeş’li bir firma, bu posterleri basmadan önce, internetten Bin Ladin ve çeşitli resimler indirirler. İndirdikleri fotoğraflardan bir taneside budur. Azad Products isimli firmanın çalışanları, bu durumu farketmezler. Hatta, bazı çalışanların bunu gördüğünü ama anlamadıklarını hatta Büdü’nün şeklinden dolayı bir Anti-Amerikan simgesini olduğu düşünürler. Daha sonra binlerce poster basılır.

Yine geriye gittiğimizde, şu soru ortaya çıkıyor, bu resimler nerden geldi? Bir süre sonra onunda cevabı bulunur. Filipin kökenli Amerikan vatandaşı olan Dino Ignacio(bilgisayar tasarımcısı, EA Sports şirketinin tasarım departmanında çalışıyor), hobi amaçlı olarak yaptığı Bert is Evil (Büdü Şeytandır) serisinde, Büdü’yü çeşitli “kötü” insanlarla veya olaylarla beraber simgeler. Büdü ile Hitler; Büdü, Kennedy cinayetinde; Büdü, Pamela Anderson ile sevişirken; Büdü bir KKK üyesi gibi gösterir. Bunlardan bir taneside malum fotoğraf yani Büdü ve Bin Ladindir.

Henry Jenkins’ın ifade etmeye çalıştığı olay aslında tam oalrak budur. Sıradan bir insan, odasında bulunan bir bilgisayar ile, uluslararası bir krizi tetiklemiştir. Convergence kavramını en iyi tanımlamak için bir örnektir bu. Çünkü, herşey o kadar birbirine yakınlaştıki. Photoshop, internet, susam sokağı, gösteriler, CNN, Susam Sokağı ve diğerleri. Herşey birbirine o kadar yakınki artık, bazen en küçük adımlar bile global ölçekte olaylara sebep olabiliyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*