Twitter-Friendfeed farkı

By | September 30, 2010

Son zamanlarda, çevremde sosyal medya platformlarıyla tanışmaya başlayan insanların en sık sorduğu sorulardan biri Friendfeed ve Twitter arasındaki farklardır. Bu soruyu sormaktan ne insanlar bıktı nede ben cevaplamaktan 🙂 Bu yüzden, bu iki platform arasındaki temel bazı farkları ve benzerlikleri buraya yazmaya karar verdim.

Öncelikle, bu ikisinin ne olduğunu belirtmek lazım. Twitter ve Friendfeed, şu sosyal medya platformlarının “mikroblog” tarzı siteleridir. Nedir bu “mikroblog”? sorusunada en basit haliyle şöyle cevap verilebilir: Normal blog sayfalarında uzun uzun yazmak yerine kısa kısa yazıp takipçilerinle paylaşmaktır. Yani, mesaj kutucuğuna birşeyler yazıyorsun ve seni takip edenler real-time olarak (canlı zamanlı)olarak bunu görebiliyor.

Mikroblog kavramının öncüsü Twitter’dır diyebiliriz. Ve Friendfeed bunun takipçisidir. Fonksiyonel olarak temel işlemleri birşeyler yazmak, paylaşmak ve takip etmek ikisinin ortak özelliğidir. Şimdi gelgelelim ayrı yönlerine. Yaptıkları işler her ne kadar aynı olsada ikisinin arasında bazı kullanım  ve özellik farkları vardır.

Bir kere Twitter 140 karakter konusunda çok radikal. Ama Friendfeed size bı konuda özgürlük sunuyor. Ayrıca, Twitter’ın tweetlerine yorum yapamıyorsunuz, ama friendfeed beslemeleri bu konuda da çok esnek, istediğiniz kadar yorum yapabilirsiniz. İşte bu sebepledir ki, Twitter’de kendinizi yalnız hissetmeniz — daha doğrusu kendin çal kendin oyna hissine kapılmanız — doğaldır.. Yine kategori/grup oluşturma konusunda Friendfeed daha esnektir. Fotoğraf, Link, video, müzik gibi medya dosyalarının yüklenmesi ve paylaşımında Friendfeed  çok kullanışlıdır. Ayrıca, Friendfeed’in en önemli ve kullanışlı noktası birçok platformdan feedleri burdaki hesabınızda yayınlayabiliyorsunuz. Yani, bir blog siteniz var ve yazılarınızı rss’den burda yayınlayabilirsiniz. Veya, facebook durum yazılarını burda yayınlayabilirsiniz. Şu an itibarıyla 50’den fazla platformu destekliyor.

Twitter

Sonuç olarak, bu iyidir-bu kötüdür demek doğru değildir. Çünkü, herkesin zevki, kullanım amacı bakış açısı farklıdır. Yani, Twitter biraz daha insanların ne yaptığında yönelik, o anı 140 karakterle anlatmaya yöneliktir. İşte o yüzden ünlülerin hep Twitter ile gündeme gelmesi bu yüzdendir. Friendfeed ise biraz daha paylaşım temelli ve bilgi akışı sağlıyor. Kısacası bu iki site aynı platformun biraz farklı sikletleri gibi oluyor. Ayrıca şunuda unutmamak gerekirki, ikiside bir bütün gibidir ve birbirlerinin gelişimini sağlıyor..

Friendfeed

Bana, her iki platform üzerinden “mahsumakbas”  profilinden ulaşabilirsiniz.

http://twitter.com/mahsumakbas

http://friendfeed.com/mahsumakbas

herkese bol tweetli/feedli günler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*