Sosyal Medya Uzmanlığı(SMU) ne değildir?

By | February 9, 2011

Son zamanlarda, çevremde(hem fiziksel hemde sanal alemde) sıklıkla karşılaştığım bir durum oldu, herkes Sosyal Medya Uzmanı olmuş!!! Özellikle son altı ayda, heryerde karşımıza SMU’lar çıkmaya başladı. Bu durum karşısında beni de aldı bir endişe!! Şimdi, düşünmeye çalışıyorum. Sosyal Medya ve Uzmanlık. Başladım soruları kendime sormaya. Biryerlerde bir hata var gibi ama nerde?

Öncelikle, Türkiye’de, birçok şeyde olduğu gibi bu konuda da kavram karmaşası yaşatıldı ve çok populize edildi. Kaba tabiriyle, SMU ayağa düştü(üstatlar, afeylesin beni). Bu konuda doğru dürüst bir bilgi sahibi olmadan herkes SMU olmaya başladı. Tıpkı, geleneksel medyada isyanların “Sosyal Medya Devrimi” olarak belirtilmesi gibi.

Baştan söyleyem, ben bir Sosyal Medya uzmanı değilim. Lakin, hem iş anlamında hemde akademik anlamda bu alanla biraz ilişkide olan birisi olarak bazı gözlemlerimi aktarmak istiyorum.(amacım, kesinlikle kötülemek değil sadece bazı şeylere dikkat çekmek).

Öncelikle, uzmanlık kavramı basit birşey değil ve bu unvan bütün iş alanlarında belli bir dereceye gelmeyi gösterir. Kaldı ki, ülkemizde SM’nin ne kadarlık bir tarihi varki herkes bir anda SMU olsun? SMU demek Facebok, twitter vs sitelerde sadece yazı ve fotoğraf paylaşmak değildir. Fan veya takipçi sayısını şişirmek hiç değildir. Öncelikle, bu alanda birşeyler yapmak için şu unutulmamalıdır. Yeni Medya, özelinde Sosyal Medya disiplinlerarası bir alandır. Kişinin daha önce yaptığı iş ne olursa olsun, bu alanda çalışmak için en azından temel seviyenin biraz üstünde pazarlama, iletişim, teknoloji, reklamcılık, psikoloji ve sosyoloji üzerine bilgi sahibi olması gerekiyor. Yeni Medya’nın en temel dinamikelrinden/özelliklerinden olan interaktivite unutulmamalıdır. Muhakkak müşterilerle/kullanıcılarla diyalog halidne olunmalı, feedback alınmalı ve o feedbackleer değerlendirilmelidir. Şu an SM, yapısından dolayı bazı şeyleri iyi derecede istatistiksel olarak belirtilemez. Mesela, SM’nin satışlar, kar vs üzerinde etkileri. İşte yüzden, olaya garantici yaklaşımlarda bulunmak büyük bir hata olur. Kaldıki, burda müşteri/takipçi sayısı değil sadakati önemlidir.

SMU, bir strateji işidir. Bu stratejilerin en başında ise o ürünü/markayı tanımak ve benimsemek geliyor. Karar alabilme mekanizması olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*