SEO için uygun adreslendirme

By | November 15, 2010

SEO işleminde diğer bir önemli nokta URL adresleridir. Web sayfalarınızda, yapmış olduğunuz adresleme şekli arama sonuçları açısından çok önemli bir yer teşkil ediyor. Normal şartlarda, iyi organize edilmiş bir adresleme sitenin geliştirilmesi açısından da önem teşkil ediyor. Özellikle görece büyük sitelerde daha da önem kazanıyor. İşte, bunun arama sonuçları açısından önemi, iyi bir adresleme mekanizmasına sahip olmasıdır.

Peki bu iyi/kötü adresleme nasıldır? Adreslemede, anlamsız/alakasız id kullanılmaması, birden fazla alt klasor/kategori olmaması, mecbur olmadıkça değişken/parametre gösterilmemesi temel ilkelerdir. Aşağıdaki gösterilen adresleme şekli, önerilmeyenlerdendir.

SEO açısından yanlış yapılandırılmış adres

Bu örnekte görüldüğü gibi, çok uzun ve gereksiz ayrıntılar var. Normalde, o linki yazmak isteyen birisi için akılda tutması zor olur. Ayrıca, kategorilerin verilmiş olması bir noktada güvenlik açığıda oluşturur. Ayrıca, kategori yapısının gösterilmesi, kırık linler için önlem alınması, indexlerin düzenlenmesinide gerektirdiğinden ekstra bir development maliyetine sebep olur..

Aşağıdaki örnekte, önerilen adres yapısı yer almaktadır.

SEO açısından doğru yapılandırılmış adres

Burda da görüldüğü gibi, link adından başka  kelime veya  parametre/id bulunmaktadır. Ayrıca, herhangi bir kategorik tanımda yapılmadığı için, sitenin yapısıda gösterilmemiş oluyor. Link adı, sayfa içeriğine dair bilgi vermesi ve içerikle aynı olması dolayısıylada, kullanıcıların siteye olan güven ve sadakatide artıyor. En önemli noktada, arama motorlarının linklerde aranan kelimeleri aramasıdır. Böylece, içerikten bağımsız olarak ayrıca aranan kelime linkte varsa sonuçlarda çıkıyor. Böylece, daha fazla bir şekilde sitenizin/sayfanızın sonuçları çıkmış oluyor..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*