Qtp rapor – Qtp Report

By | May 10, 2010

Qtp’de,  test yapılırken çeşitli raporlar basmak mümkündür. Test sonucuna gidene kadar, çeşitli adımlarda, test sonucuna bilgi verme ihtiyacımız olabilir. Çalıştırdığımız bir sorgu, loop, if gibi, kısacası kontrol etmek istediğimiz herhangi bir yerde ihtiyacımız olabilir..

Bu amaçla, Qtp’nin reporter  nesnesi kullanılıyor. Reporter ile beraber çeşitli fonksiyonlar olmakla beraber, raporu basan fonksiyon ReportEvent dir..  Şuşekilde kullanılır:

reporter.ReportEvent EventStatus, reportStepName, Details

Burda EventStatus, 4 değişik parametreden birini alabilir: micPass, micFail, micWarning, micDone

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere, micPass ve micFail doğru ve hatalı yerlerde, micWarning ‘i uyarı amaçlı ve micDone ise, test sonucunu etkilemeyen, sadece yapılan herhngi bir işlemin sonucunu göstermek için kullanılır.

reportStepName ise, raporda kullanılcak başlık, Details ise raporda gösterilmek istenen asıl detaylardır..

aşağıdaki örnekte, iki sayı karşılaştırılıyor. Eğer doğru ise, birinci pass raporu, değilse fail raporu gösterilir. Test sonucundan bağımsız olarak ta değişkenleri gösteren micDone raporu var.

Option explicit

Dim x,y


x=3
y=10

reporter.ReportEvent micDone,”VARIABLE_X”,x
reporter.ReportEvent micDone,”VARIABLE_Y”,y

If x<y Then
reporter.ReportEvent micPass, “TEST_STATUS”, “Test is pass”
else
reporter.ReportEvent micFail, “TEST_STATUS”, “Test is fail”

reporter.ReportEvent EventStatus, reportStepName, Details

reporter.ReportEvent micWarning

End If

4 thoughts on “Qtp rapor – Qtp Report

 1. soner görücü

  Merhaba, Rapor konusunda bir sorum olacaktı umarım yardımcı olursunuz. QTP de yukardaki şekilde raporlar almaktayım. Bu raporların hepsini tek bir sayfada yada dosyada görmem için yapmam gereken nedir? Yada böyle bir imkanımız var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.. Teşekkürler

 2. admin Post author

  normalde, bütün test sonuçları –manuel basılan raporlar, kendi bastoğı raporlar ve diğer tüm şeyler– test sonuç kısmında var.. ama, eğer kastettiğiniz farklı bir şey ise, daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım..

  Lütfen, her türlü soru ve yorumunuzu çekinmeden iletin.. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım..

  Mahsum

 3. Pingback: GUY

 4. RiemannNiedbala

  Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely useful info specially the final phase 🙂 I deal with such information much. I was seeking this certain information for a long time. Thanks and best of luck.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*