QTP’de stepler arasında zamanı ayarlamak

By | February 16, 2010

QTP’de bir senaryoyu kaydettikten sonra, çalıştırmaya başladığımızda Fast modda çalışır. Yani, senaryoyu kaydederkenki zaman boşluklarını dikkate almaz.. Mesela, bir ekran testinde, kayıt yapılırken yaptığınız iki işlem arasında uzunca bir zaman olabilir. İşte, bu zaman dilimi testin çalıştırılması sırasında kaale alınmıyor..

Stepler arasında zaman belirlenmek istenirse eğer, bununla ilgili olarak qtp ayarları mevcuttur. Bunun için, QTP ekranında üst menulerden Tools -> Options tıklanır. Aşağıda görülen pencere açılır. Açılan bu yeni pencerede sol taraftaki menulerden Run seçilir. Daha sonra sağ tarafta ilgili özellikler çıkar. “Fast”, stepler arası hiçbir zaman boşluğu olmamasıdır. “Normal” seçeneği ise, stepler arası zaman belirlemeye yarar. Ordaki kutucuğa istenen zaman yazılır. Yalnız, burda dikkat edilmesi gereken nokta, orada da belirtildiği gibi, zamanın milisaniye cinsinden olduğudur. Yani, 1 saniye yapılmak isteniyorsa oraya 1000 yazılır. (istenen saniye*1000)…

QTP’de bu modu kullanabilmek için, MS script debugger yüklü olması lazım. Aksi taktirde qtp hata verir ve yine Fast moda geçer..

QTP Option penceresi

Herkese Otomatize günler dileğiyle 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*