Korsanlar geliyor..

By | May 7, 2010

Geçenlerde Mithat Bereket’in hazırladığı Pusula programının çok ilginç bir konusu vardı. Korsan Partisi.. Evet evet, yanlış duymadınız bildiğimiz korsan yani.. 🙂 İsveç’te Internette özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı olarak kurulmuş bir yapıdır(daha sonrada görüleceği üzere partileşmeye gidecektir).. Hareket, zamanla büyüyüp partileşme yoluna gitti. İsveç’te parlamentoya bir milletvekili koymayı başarmıştır. Ayrıca, İsveç’in 3. Büyük partisi olmayı başarmıştır.(yakında, ana muhalefet partisi olacağına dair güçlü kanılar var)…
Korsan partisinin temel 3 hedefi/politikası vardır:
1- Telif haklarınız günümüze göre ve daha adil bir şekilde tekrar düzenlenmesi
2- Daha düzgün çalışan bir patent sistemi
3- Internette kişisel bilgilerin ve gizliliğin korunması

Partinin ilkelerine bu adresten görebilirsiniz.
http://www.thepirateparty.com/index.php/policy-overview

Korsan Partisi’nin İsveç’teki bu başarısının ardından hareket, özellikle Avrupa ülkelerinde yayılmıştır. Akabinde yapılan Avrupa Parlementosu seçimlerinde bir milletvekili çıkarmayıda başarmışlardır.
Korsan partisinin belkide en ilginç ve şaşırtıcı yönü, çalışma şekilleri. Her ne kadar büyümüş olsalarda, bildiğimiz partiler gibi çalışmamasıdır. Tamda isimleri ve platformları gibi işlemektedir. Partinin üyeleri hep internet üzerinden haberleşip toplanıyorlar. Genelde, çok önemli bir durum olmadığı sürece, fiziksel olarak bir araya gelme ihtiyacı hissetmiyorlar. Biraraya geldiklerinde de herhangi bir cafeye gidip, bilgisayarlarını açmaları, orayı bir parti binası yapmaya yetiyor 🙂
Korsan Partisinin zamanla birçok ülkeye yayılması ile hareketin daha verimli ve kordineli olması açısından Pirate Parties International çatısı kurulmuştur.
Korsan Partisi hareketi, Türkiye ayağıda oluşturuldu. Programı hazırlayan ekipte olan ve Türkiye’nin “Yeni Medya” konusundaki öncü ismi İsmail Hakkı Polat ve Radikal gazetesinin teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu bu hereketin ilk isimleri oluşmuştur. Ancak, Türkiyenin mevcut sosyal/politik/kültürel yapısı dolayısıyla şimdilik internet üzerinde devam ediyor..

Korsan Partisi İsveç adresi: http://www.piratpartiet.se
Korsan Partisi ingilizce adresi: http://www.thepirateparty.com
Partinin temel ilkeleri: http://www.thepirateparty.com/index.php/policy-overview
Pirate Party International: http://www.pp-international.net
Türkiye Korsan Partisi Hareketi sitesi: http://www.korsanpartisi.org
Türkiye Korsan Partisi Hareketi Facebook sayfası: http://www.facebook.com/korsanpartisi
Türkiye Korsan Partisi Hareketi friendfeed grubu: http://friendfeed.com/korsan-partisi
Türkiye Korsan Partisi Hareketi twitter grubu: https://twitter.com/korsanpartisi
Türkiye Korsan Partisi Hareketi mail grubu: http://groups.google.com/group/korsan-partisi?hl=tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*