facebook üzerinden yatırım-potansiyel tehditler

By | February 20, 2011

Bugün facebook, 500 milyondan fazla kullanıcısı ile dünyanın en büyük üçüncü ülkesi!! ve genelde internetin özelde ise sosyal medyanın bir numaralı büyüğü. Söz konusu bu kadar üye olunca, artısıyla ekisisiyle birçok konu sözkonusu olabiliyor. İngilizce kısaltması SWOT dediğimiz, güçlü-zayıf yanlar ve fırsatlar-tehdit yanları mevcuttur. Tabii bütün bunları tekrar yazmayacam. Benim bugün paylaşmak isteidğim nokta, facebook mecrası üzerinden yapılan reklam ve pazarlama ile ilgili olabilecek temel bir tehdit noktasına dikkat çekmek istiyorum.

Bugün, facebook kocaman databse ile hertürlü reklamveren için büyük bir kaynak. Ve artık çoğu şirket bu platformu kullanıyor. Özellikle KOBI diye tarif edebileceğimiz şirketler çok faydalı bir şekilde yararlanıyor. Bununla beraber dünyanın global/yerel bütün büyük şirketleride bir şekilde facebook’u kullanıyor ve bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bu noktaya kadar herşey güzel ve hoş ama, tam bu noktadan sonra bu fayda bir canavara dönüşebilir. Yani, facebook’a mahkum kaldığınız noktada faydadan ziyade zarar görebilirsiniz.

Özellikle bütün gücünü facebook üzerinden harcamaya çalışan yerler, bir bakıma facebook’a mahkum olmaya başlıyorlar. Adeta, kısır bir döngü misali daha çok yatırım yaptıkça burdan ayrılma imkanlarıda azalır. Bundan dolayı bu mecrada yatırım yapılırken, bir B ve C planınıda gerçekleştirmek her zaman faydalı olacaktır.

Bu yazıda söz konusu durumu sadece facebook için yazdım lakin, benzer durumlar diğer sosyal medya mercraları içinde geçerlidir.

Hepinize bol yatırımlı ve iyi ROI değerli günler 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*