Adobe’nin Flash Mobile Kararı

By | November 14, 2011

Adobe geçen günlerde çok kritik bir karar aldı. Şirketin yaptığı açıklama ile artık mobil cihazlar için flash geliştirmesi yapmayacaklardı. Böylece, yıllardır devam eden bir tartışmaya son noktayı koydu. Ama bir tartışma biterken, başka bir tartışma da başladı.
Özellikle, Apple severlerin daha yakından bileceği üzere, Apple(özellikle Steve Jobs), mobil cihazlarda flash kullanılmasına karşı idi. Özellikle batarya ömrünü dramatik bir şekilde azaltan bu durum yüzünden Apple hiçbir zaman ürünlerinde  flash’a yer vermedi. Bununla beraber bazı yazılım ve donanım üreticilerinin belirli bir flash desteği vardı ve ürünlerinin lansmanlarında bu konuya özellikle dikkat çekiyorlardı. Peki ne olduda Adobe böyle bir karar aldı?


Gerek Adobe’nin resmi duyurusunda olsun, gerekse de oranın kıdemli yazılım şefinin(Mike Chambers) yaptığı açıklamalarda olsun, temel olarak 2-3 noktaya değinmişler.

HTML 5: Adobe’nin öne sürdüğü en önemli sebep. Artık yeni çıkan nerdeyse bütün tarayıcılarda HTML 5 desteği geliyor. Üstelik, Google ve Apple gibi devlerin destek vermesiyle daha hızlı yayılması öngörülüyor. Daha da önemlisi, evrensel bir standart olması. İşte bu yüzden, Adobe adeta “yayılması için köstek değil destek olacam” diyor.

Web tabanlı uygulamalar: Artık birçok uygulama masaüstü yayıncılıktan web tabanlı yayıncılığa geçiyor. Yani, programı yüklemek yerine webden çalıştırabiliyorsunuz. Bu noktada Adobe diğer Rich Internet Application platformlarına ağırlık verecek.

Fragmantasyon: Adobe, mobil çözümler için herkese özgü geliştirme yapıyordu. Bunlar; mobil işletim sistemi seviyesinde(Android, RIM), Donanım üreticileri seviyesinde(Motorola, Samsung) ve Parça üreticileri(Nvidia) seviyesinde idi. Adobe artık bu durumu devam ettirmek istemediğini öne sürdü.

Sonuç itibarıyla kendilerince gayet tutarlı ve mantıklı sebepler olmasıyla beraber, sektörde ve yeni medya dünyasında dile getirilen cihazların bataryasını hızlı tüketmek gibi sebepleri dile getirmemişler. Adobe’nin bu kararı şüphesiz HTML 5’in daha hızlı ve kararlı bir şekilde ilerlemesine ve evrensel bir kabul görmesine yardımcı olacaktır.

One thought on “Adobe’nin Flash Mobile Kararı

  1. Sertaç Aydoğdu

    Bence flash yayından kalmaz fakat uygulama alanını geliştirebilir. Mesela flash ile yapılan animasyonlar ve bazı uygulamalar masaüstü ve farklı animasyon alanlarında kullanılabilir. Kiosk, interaktif ortamlar cd/dvd gibi. Adobe’nin macromedia’yı satın alması ardından Freehand’i kaldırması, şimdi de flash ile ilgili bu gerçekleşen gelişmeler bana dreamweaver konusunda da birtakım olayların olabileceğini hissettiriyor. Ama sonuç olarak Apple ve android uygulamaların yazılım dilleri sanırım geleceğe yön verecek…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*