22 ağustos sansürüne karşı onbinlerin protestosu

By | May 16, 2011

22 Ağustos 2011 tarihinde devreye alınması planlanan, devlet eliyle Internette filtre uygulamasına karşı, onbinlerce insan 15 mayısta sokaklara döküldü. Türkiye’de birçok ilde gerçekleştirilen eylemlerin en büyüğü İstanbul’da İstiklal Caddesinde yapıldı. Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, hep bir ağızdan sansüre ve TIB/BTK’nın keyfi uygulamalarına karşı haykırıldı.
Yürüyüş, herhangi bir isim, organizasyon veya sisyasi yapı altında yapılmadan, ilgili bütün kesimlerin katılımıyla gerçekleşti. Sözlük siteleri, sansür karşıtı oluşumlar, çeşitli sivil toplum örgütleri bireysel örgütler gibi grupların katılımıyla beraber bireysel olarak katılımlar da yüksekti.

Protestonun hedefinde, 22 ağustos tarihinde uygulamaya alınacak filtre uygulaması ve BTK ile TİB’in bugune kadar yaptığı keyfi yasaklar vardı. Bugün, Türkiye’de kesin sayısı bilinmemekle berbaer tahmini 9 bin sitenin yasaklı olduğu düşünülüyor. Üstelik bunların büyük çoğunluğu herhangi bir sebep gösterilmeksizin kapalı.


BTK’nın 22 ağustosda devreye almaya çalıştığı filtre sistemi, ne yazıkki ismi yasakçı rejimlerle anılan ülkelerde kullanılan bir durum. Devletin kullandığı hep aynı argüman var, çocukları korumak . Çocukların öldürüldüğü, tacize/tecavüze uğradığı, hiçbir hakkının korunmadığı ve ne yazıkki bunların çoğunun devlet eliyle yapılıp, yapanların devlet tarafından korunduğu bir yerde sırf internette onları korumaya çalışmak ne kadar gerçekçi.
Ayrıca, BTK en son içinde 138 kelimenin olduğu bir yasaklar listesi çıkardı. Buna göre, içinde bu kelimeler geçena alan adları barındırılmayacaktı.

Dünya gelişirken ve hızla internetleşirken, kapıları açmak yerine internetin ortaçağ zihniyetiyle yasaklanmaya çalışılması ne kadar başarılı olur veya nereye kadar sürer bu bilinmez ama, bir gerçek varki, bu ülkenin imajı olumsuz etkileniyor ve ekmeğini internet üzerinden kazanan birçok insan bu durumdan çok kötü şekilde etkileniyor.

Yürüyüş ile ilgili ulusal basında çıkan bazı haberlere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir:

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/630812-internetime-dokunma

http://gundem.milliyet.com.tr/sansure-karsi-yuruduler/gundem/gundemdetay/15.05.2011/1390625/default.htm

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pf8HESHAW8w

Yasaksız ve sansürsüz günler dileğiyle..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*